Menu

Årshjul

image Dragør Boldklub Årshjul

Dragør Boldklub Årshjul

Januar
Tilmelding til forårsturneringen

Feb.
General forsamling
Uge 7. Vinterferie turnering på kunsten. 8-12 år

Marts
Træner/leder møde

April
Græsbanerne åbner. Forårsturneringen starter
Påske. udlandstur.

Maj
Sidste weekend. Opstart nye U5 årgange.
Indrangering af Øst hold. (U12)

Juni
Pinsestævne
Sidste weekend i juni. Afslutning for ungdom og børne afdelingerne.  
Amagermesterskaber U10-U14

Juli
Fodboldskole
Græsbanerne lukker.

August
Efterårssæsson starter. Græsbanerne åbner igen.
Planlægning af kurser på trænerakdemiet

September
Trænerkurser
Træner/leder møde

Oktober
Uge 42. Efterårsferie.

November
Der trænes på kunst. Vinterbold starter.

December
Gløgg og æbleskiver, Oldboys og VET.

 

 

Nyheder 02. juli kl. 23:10
Der er vundet 100.000 til et rejsegavekort på lillebrorlod
Nyheder
DBU B1 – Træner kursus i Dragør Boldklub
Nyheder
Generalforsamling den 22. februar 2017
Nyheder
Dragør Boldklub søger nye trænere
Nyheder
1. seniors træningskamp program februar / marts.

Seneste nyheder

  • Nyheder
    Der er vundet 100.000 til et rejsegavekort på lillebrorlod
  • Nyheder
    Mie Leth Jans solgt til Manchester City
  • Nyheder
    Trænerkabalen for efteråret 2017 i fuld gang
  • Nyheder
    Bliv en del af Dragør trænerakademi
  • Nyheder
    DBU B1 – Træner kursus i Dragør Boldklub
  • Nyheder
    Generalforsamling den 22. februar 2017
Kommende hjemmekampe
September 2017
19.
tirsdag
18.15
Dragør Bk.
-
Herrer
M+45
M+45 1 Efterår • P1
Dragør Bk
Skovshoved IF
Dragør Bk
19.
tirsdag
19.30
Dragør 3
livescore
2 - 2
Herrer
Senior
Serie 3, P8/11 Efterår • P11
Kunst, Dragør Bk.
KFB 2
Kunst, Dragør Bk.
21.
torsdag
18.00
Dragør BK
Kvinder
Senior
Kvinde Senior M 7M Efterår • P1
Dragør Bk
HB
Dragør Bk
21.
torsdag
19.00
Dragør Bk.
Herrer
M+32
M+32 1 • P1
Dragør Bk
Skjold
Dragør Bk
23.
lørdag
10.00
Dragør
Herrer
U13
U13 Drenge M (05) 8M Efterår • Mester A
Dragør Bk
Union
Dragør Bk
23.
lørdag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
M+50
M+50 1 7M Efterår • P1
Dragør Bk
B 1960
Dragør Bk
23.
lørdag
11.15
Dragør
Kvinder
U14
U14 Piger 1 (04) Efterår • P1
Dragør Bk
B 1908
Dragør Bk
23.
lørdag
11.15
Dragør 3
Herrer
U13
U13 Drenge 6 (05) 8M Efterår • P6
Dragør Bk
Østerbro IF
Dragør Bk
23.
lørdag
13.00
Dragør 2
Herrer
U13
U13 Drenge 1 (05) 8M Efterår • P1
Dragør Bk
KB 4
Dragør Bk
23.
lørdag
13.00
Dragør Bk.
Herrer
Senior
Serie 1, P2 17/18 • P2
Dragør Bk
CSC
Dragør Bk
24.
søndag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
U9
U9 Drenge (09) 5M A Efterår • Pulje 2
Dragør Bk
Fremad Valby
Dragør Bk
24.
søndag
11.45
Dragør 4
Herrer
Senior
Serie 5, P18/22 Efterår • P20
Dragør Bk
FB 16
Dragør Bk
24.
søndag
13.30
Dragør
Kvinder
U16
U16 Piger M (02-03) Efterår • Mester
Dragør Bk
Dragør 2
Dragør Bk
24.
søndag
13.30
Dragør 2
Herrer
Senior
Serie 3, P8/11 Efterår • P10
Dragør Bk
Stefan 3
Dragør Bk
25.
mandag
19.00
Dragør BK
Herrer
M+40
M+40 1 7M Efterår • P3
Kunst, Dragør Bk.
B 1960
Kunst, Dragør Bk.
26.
tirsdag
19.15
Dragør
Kvinder
U16
U16 Piger M (02-03) Efterår • Mester
Kunst, Dragør Bk.
B93
Kunst, Dragør Bk.
27.
onsdag
18.00
Dragør Bk.
Herrer
M+50
M+50 2 • P2
Kunst, Dragør Bk.
GVI
Kunst, Dragør Bk.
27.
onsdag
19.15
Dragør Bk.
Herrer
M+32
M+32 2 Efterår • P1
Kunst, Dragør Bk.
Copenhagen Zebras
Kunst, Dragør Bk.
29.
fredag
18.30
Dragør 3
Herrer
Senior
Serie 3, P8/11 Efterår • P11
Kunst, Dragør Bk.
Frem 3
Kunst, Dragør Bk.
30.
lørdag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M B Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B.93 (2)
Dragør Bk
30.
lørdag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M C Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
AB Tårnby (2)
Dragør Bk
30.
lørdag
11.15
Dragør Bk.
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M A Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B.93 (1)
Dragør Bk
30.
lørdag
11.15
Dragør BK
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M C Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B.93
Dragør Bk
30.
lørdag
11.15
Dragør 2
Herrer
U14
U14 Drenge M (04) Efterår • Mester
Dragør Bk
Skjold
Dragør Bk
30.
lørdag
13.00
Dragør Bk.
Kvinder
U12
U12 Piger (06) B 8M Efterår • Pulje 1
Dragør Bk
Fremad Valby
Dragør Bk
30.
lørdag
13.00
Dragør BK
Kvinder
U13
U13 Piger 2 (05) 8M Efterår • P2
Dragør Bk
Hvidovre IF
Dragør Bk
Oktober 2017
1.
søndag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M A Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B.93 (1)
Dragør Bk
1.
søndag
11.15
Dragør Bk.
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M B Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B.93 (1)
Dragør Bk
1.
søndag
11.45
Dragør 4
Herrer
Senior
Serie 5, P18/22 Efterår • P20
Dragør Bk
Valby 4
Dragør Bk
1.
søndag
12.00
Dragør BK
Herrer
U14
U14 Drenge Øst 1 (04) efterår • Pulje 2
Dragør Bk
Holbæk B&I
Dragør Bk
1.
søndag
13.30
Dragør BK
Herrer
U17
U17 Drenge 1 (01-02) Efterår • P1
Dragør Bk
KB 3
Dragør Bk
1.
søndag
14.00
Dragør 2
Kvinder
U16
U16 Piger M (02-03) Efterår • Mester
Kunst, Dragør Bk.
Sundby 2
Kunst, Dragør Bk.
4.
onsdag
18.30
Dragør 2
Kvinder
U16
U16 Piger M (02-03) Efterår • Mester
Kunst, Dragør Bk.
FC Damsø
Kunst, Dragør Bk.
4.
onsdag
18.30
Dragør Bk.
Herrer
M+50
M+50 1 7M Efterår • P1
Kunst, Dragør Bk.
Sønderbro Fight
Kunst, Dragør Bk.
5.
torsdag
19.00
Dragør BK
Kvinder
Senior
Kvinde Senior M 7M Efterår • P1
Kunst, Dragør Bk.
B 93
Kunst, Dragør Bk.
6.
fredag
18.30
Dragør BK
Herrer
U16
U16 Drenge 2 (02) Efterår • P2
Kunst, Dragør Bk.
Kastrup 2
Kunst, Dragør Bk.
7.
lørdag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M A Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B 1903
Dragør Bk
7.
lørdag
11.15
Dragør Bk.
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M B Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B 1903
Dragør Bk
7.
lørdag
12.30
Dragør Bk.
Herrer
U11
U11 Drenge (07) 8M C Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
CIK
Dragør Bk
7.
lørdag
13.00
Dragør
Kvinder
U16
U16 Piger M (02-03) Efterår • Mester
Dragør Bk
Sundby 2
Dragør Bk
7.
lørdag
13.00
Dragør Bk.
Herrer
Senior
Serie 1, P2 17/18 • P2
Dragør Bk
Vigerslev Bk.
Dragør Bk
7.
lørdag
14.00
Dragør Bk.
Kvinder
U12
U12 Piger (06) B 8M Efterår • Pulje 1
Dragør Bk
KFUM
Dragør Bk
7.
lørdag
15.15
Dragør BK
Kvinder
U13
U13 Piger 2 (05) 8M Efterår • P2
Dragør Bk
Hekla
Dragør Bk
7.
lørdag
15.15
Dragør
Kvinder
U16
U16 Piger (02-03) 7M Efterår • P1
Dragør Bk
Union
Dragør Bk
8.
søndag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M A Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B 1903 (1)
Dragør Bk
8.
søndag
10.00
Dragør BK
Herrer
U12
U12 Drenge (06) 8M C Efterår • Pulje 3
Dragør Bk
B 1903
Dragør Bk
8.
søndag
10.00
Dragør Bk.
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M A Efterår • Pulje 2
Dragør Bk
Hvidovre IF
Dragør Bk
8.
søndag
10.50
Dragør Bk.
Herrer
U8
U8 Drenge (10) 5M A Efterår • Pulje 2
Dragør Bk
Skovshoved IF
Dragør Bk
8.
søndag
10.50
Dragør BK
Kvinder
U12
U12/U11 Piger (06/07) 5M Stævne Efterår • Pulje 1
Dragør Bk
HIK
Dragør Bk
8.
søndag
11.45
Dragør 2
Herrer
Senior
Serie 3, P8/11 Efterår • P10
Dragør Bk
Viktoria 3
Dragør Bk
8.
søndag
13.00
Dragør 3
Herrer
U14
U14 Drenge 3 (04) Efterår • P3
Dragør Bk
HIK 3
Dragør Bk
8.
søndag
13.00
Dragør
Herrer
U13
U13 Drenge M (05) 8M Efterår • Mester A
Dragør Bk
KB 3
Dragør Bk
8.
søndag
14.15
Dragør 3
Herrer
U13
U13 Drenge 6 (05) 8M Efterår • P6
Dragør Bk
Rødovre
Dragør Bk
8.
søndag
15.30
Dragør 2
Herrer
U13
U13 Drenge 1 (05) 8M Efterår • P1
Dragør Bk
B 93 3
Dragør Bk
9.
mandag
19.00
Dragør BK
Herrer
M+40
M+40 1 7M Efterår • P3
Kunst, Dragør Bk.
Sundby Bk. 2
Kunst, Dragør Bk.
Live-score

StillingSerie 1, P2 17/18 • P2

Pos. Hold Kampe V U T Point
1 Husum Bk. 6 4 2 0 14
2 FC Udfordringen 6 3 3 0 12
3 BK Rødovre 6 3 2 1 11
4 Bk. Hellas 6 3 1 2 10
5 Østerbro IF 6 3 1 2 10
6 Dragør Bk. 5 3 1 1 10
7 CSC 6 2 3 1 9
8 PI Fodbold 6 2 2 2 8
9 KFB 6 1 3 2 6
10 Sunred Beach FC 4 1 2 1 5
11 BK Fix 5 1 2 2 5
12 Nørrebro United 6 0 2 4 2
13 Vigerslev Bk. 6 0 2 4 2
14 CBS Sport 4 0 0 4 0

Næste kampSerie 1, P2 17/18 • P2

Hjemme mod
CSC
23. sep
Kl. 13.00
Dragør Bk
Serie 1, P2 17/18 - P2

Støt vores sponsorer